לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כמה כסף יש בישראל – תוצר גולמי, כח השקל שלנו ועוד

תגיות
ירושלים

ישראל, המכונה לעתים קרובות “אומת הסטארט-אפ”, תמיד זכתה לתשומת לב עולמית בזכות החידושים הטכנולוגיים שלה, הנופים המדהימים והתרבות העשירה שלה. מדינה זו, רק בערך בגודל של ניו ג’רזי, הצליחה להרשים את הקהילה הכלכלית העולמית בעקשנותה, בהתמדה ובכוח העבודה המיומן שלה. למרות היותה ממוקמת באחד האזורים התנודתיים ביותר בעולם. אז מה בדיוק מייחד את כלכלת ישראל, ומהיכן מגיע כל הכסף הזה? בואו נתעמק בפרטים המורכבים של הכלכלה המזמזמת הזו, וניגע בשערי החליפין של המטבעות, השכר הממוצע, התוצר המקומי הגולמי והקצאות התקציב. תפסו מקום והצטרפו אלינו כשאנחנו לוקחים אתכם לסיור בכלכלה הישראלית התוססת!

סקירה כללית של כלכלת ישראל

עם השנים התפתחה ישראל מכלכלה מבוססת חקלאות למעצמה טכנולוגית. למרות גודלו הקטן יחסית ומשאבי הטבע המצומצמים, הכלכלה הישראלית היא מודל מופתי של חדשנות וחוסן. כוח העבודה המיומן שלה, הרוח היזמית החזקה ויכולות המחקר והפיתוח (מו”פ) המצוינות שלה תרמו באופן משמעותי לביצועים הכלכליים ולתחרותיות הגלובלית שלה.

מגזרים בולטים במשק הישראלי כוללים טכנולוגיה, אבטחת סייבר, חקלאות ואנרגיה מתחדשת. במדינה יש מספר מרשים של סטארט-אפים חדשניים, וענקיות עולמיות כמו גוגל, אינטל ומיקרוסופט הקימו מרכזי מו”פ בישראל. אומה קטנה זו הפכה לכוח שיש להתחשב בו, ואף למשוך השקעות זרות בקנה מידה גדול. עם שיעורי צמיחה מהירים והתמקדות גוברת בתעשיות ההיי-טק, ישראל ביססה את עצמה כחזית כלכלית. בסעיפים הבאים נצלול עמוק יותר לתוך ההיבטים השונים של הכלכלה המשגשגת הזו, החל מהחשיבות של שערי החליפין.

מגדלי עזריאלי תל אביב
מגדלי עזריאלי (Pixabay)

אז כמה כסף יש בישראל

כמות הכסף בישראל נמדדת במספר מדדים שונים, ביניהם המזומן, ההון, והמוצר הפנימי הגולמי (תוצר המדינה). המטבע הרשמי של ישראל הוא השקל החדש (NIS).

מדד הכסף הכולל (M1), המשמעו מזומן בידי הציבור ופיקדונות בבנקים בסכומים מוגבלים, נערך לעיתים קרובות ומשתנה בהתאם לתנאי הכלכלה המקומית והעולמית. נתון זה קיים באתר הבנק המרכזי של ישראל, בנק ישראל, וניתן למצוא אותו בקישור הבא

מוצר הפנימי הגולמי (GDP) של ישראל מבטא את סך כל הערך הנוצר במדינה במהלך שנה. לפי הנתונים האחרונים עד ספטמבר 2021, ה-GDP של ישראל עמד על כ-397 מיליארד דולר. אנא שים לב שמאז המספרים אינם מעודכנים ועשויים להשתנות.

אני ממליץ לבדוק את המקורות הרשמיים, כמו בנק ישראל והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עבור נתונים מעודכנים על המצב הכלכלי בישראל.

המטבע שלנו השקל

הבנת שערי החליפין של מטבעות היא הכרחית הן עבור עסקים והן עבור אנשים פרטיים העוסקים בעסקאות בינלאומיות. המטבע הישראלי, השקל (ILS), נתון לתנודות בשוק המושפעות מגורמים כלכליים ופוליטיים גלובליים. שערי המרה אלה ממלאים תפקיד מרכזי בקביעת מחירי המוצרים המיובאים, האינפלציה והתחרותיות של מוצרים ישראליים בשווקים בחו”ל.

שער חליפין יציב תורם לסביבה עסקית חיובית, מושך השקעות זרות ומגביר את הצמיחה הכלכלית. מעקב אחר מגמות שער החליפין יכול לספק תובנות חשובות על יציבותה הכלכלית של ישראל ולהציע הקשר למדיניות המוניטרית שלה.

משקיעים צריכים להיות מודעים לתעריפים אלה כדי לקבל החלטות מושכלות ולהגן על רווחתם הפיננסית. בקיצור, מעקב אחר שערי החליפין הוא חיוני לא רק להבנת הכלכלה הישראלית אלא גם לקבלת החלטות חכמות בעולם גלובלי.

מטבע של עשר שקל
מטבע של עשר שקל חדש (Pixabay)

מהו השכר הממוצע בישראל?

המשכורות מושפעות מגורמים רבים כגון תעשייה, מיקום גיאוגרפי, רמת השכלה וניסיון בעבודה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, השכר החודשי הממוצע בישראל עומד על כ-11,000 שקלים (ש”ח) או כ-3,400 דולר (נכון לשנת 2021).

המשכורות יכולות להשתנות באופן משמעותי בין ענפים, כאשר אנשי טכנולוגיה מרוויחים לעתים קרובות שכר גבוה יותר בהשוואה לתחומים אחרים. בנוף הטכנולוגי השוקק, מהנדסי תוכנה ומומחי אבטחת סייבר יכולים לשלם שכר ממוצע של כ-21,000 ש”ח לחודש. בקצה השני של הספקטרום, משתכרים בענפי השירותים והתיירות עשויים לקבל שכר חודשי נמוך יותר קרוב ל-6,000 שקל.

שכר המינימום בישראל עומד כיום על כ-5,300 ש”ח או 1,650 דולר לחודש. כאשר משווים את השכר הישראלי הממוצע למדינות אחרות, חשוב לקחת בחשבון את עלויות המחיה וגורמים נוספים התורמים לאיכות החיים הכוללת. באופן כללי, כוח העבודה הדינמי של ישראל והתעשיות המשגשגות יוצרים בסיס איתן ליציבות הפיננסית של המדינה.

מהו התוצר המקומי הגולמי של ישראל (תמ”ג)?

התוצר המקומי הגולמי (תמ”ג) הוא אינדיקטור מכריע המתעד את הביצועים הכלכליים הכוללים של מדינה. הוא מייצג את הערך הכספי הכולל של כל הסחורות והשירותים המיוצרים בתוך אומה במהלך מסגרת זמן מסוימת, בדרך כלל על בסיס שנתי. במילים פשוטות יותר, זוהי משוואת ארבעת המגזרים הכוללת צריכה, השקעות, הוצאות ממשלתיות ויצוא נטו (יצוא פחות יבוא).

כלכלת ישראל נהנית בשנים האחרונות מצמיחה מתמדת. בשנת 2019 עמד התמ”ג לנפש (נומינלי) בישראל על 42,823 דולר, מקום 23 בעולם. קצב צמיחת התמ”ג הריאלי שלהן הסתכם באותה שנה ב-3.5%, נתון המדגיש את מעמדה כאחת המדינות המפותחות הצומחות ביותר. התעשיות הגדולות בישראל, כגון האקוסיסטם של ההיי-טק, טכניקות חקלאות מתקדמות ומגזר אבטחת הסייבר החזק, תרמו במידה רבה לצמיחה משמעותית זו.

השוואת התמ”ג של ישראל לזה של מדינות מפותחות אחרות מציירת תמונה מרשימה של עוצמתה הכלכלית של המדינה הקטנה, ומוכיחה כי היא אכן כוח שיש להתחשב בו.

כסף ישראלי
כסף ישראלי (Pixabay)

הקצאת תקציבים בישראל: היכן מתווכחת אוכלוסיית המדינה?

בכל הנוגע להקצאת תקציבים בישראל, לא חסרים דיונים וחילוקי דעות נוקבים בתוך האוכלוסייה. המורכבות של ניהול המשאבים הכספיים הזמינים נמצאת בלב הוויכוחים הללו, שכן יש להעריך ולשקול כל הזמן את סדרי העדיפויות כדי לענות על הצרכים המגוונים של החברה.

חלק ניכר מתקציב המדינה מוקצה להוצאות ביטחון, שכן ישראל ניצבת בפני איומים ביטחוניים מורכבים וחוסר יציבות אזורית. הקצאה זו הייתה נושא לוויכוחים סוערים, כאשר יש הטוענים כי היא מסיטה משאבים ממגזרים קריטיים אחרים כמו חינוך, בריאות ורווחה חברתית. מלחמה מתמדת זו בין סדרי העדיפויות הביטחוניים והאזרחיים מובילה לעתים קרובות לזעקה ציבורית ולדיונים נמרצים.

מצד שני, ישראל משקיעה באופן עקבי במחקר ופיתוח, במיוחד במגזר הטכנולוגיה המשגשג, ותורמת לתואר “אומת הסטארט-אפ”. ככל שהחלטות הקצאת התקציב ממשיכות להתפתח, האוכלוסייה הישראלית ממשיכה להיות מעורבת וקולנית, מה שמזין חילופי רעיונות ודעות דמוקרטיים בריאים.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה