לוגו מגזין הפיננסי
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

השקעה בנדל”ן או במניות – שמים קץ לשאלה איפה משתלם יותר להשקיע

תגיות
נדלן או מניות תמונה ראשית

השקעה בנדל”ן או במניות? מה שנראה נוצץ ורווחי ביום אחד יכול לגרום למפלה ביום שלאחריו. כיצד יודעים בסופו של יום איפה להשקיע את  ההון העצמי שלכם? באופן טבעי,  משקיעים רבים נוטים לפנות לשוק ההון והמניות על-מנת להשקיע את ההון העצמי שלהם ולקוות לקבל מכך תשואה חיובית, במדריך זה נלמד איפה כדאי להשקיע יותר – נדל״ן או מניות.

אז איזו אופציה יותר כדאית: נדל”ן או מניות?

השקעה בנדל״ן או במניות הנם בסופו של יום בחירה אישית התלויה במצב הפיננסי שלכם ובפרמטרים נוספים כדוגמת סיכונים, מטרות, וסגנון ההשקעה שלכם.

ההנחה הרווחת הנה שאנשים נוהגים לנטות יותר לבורסה מאחר שלא לוקח המון זמן או כסף להשקיע במניות לעומת השקעה וחיסכון לנכס נדל״ני.

בקניית מניות, אתם למעשה רוכשים אחוז זעיר שמשמעותו בעלות מסוימת על החברה.

אופן ייצור הרווחים ממניות מגיע בעיקרון משתי דרכים:

  • עליית הערך ככל שמניית החברה גדלה

כאשר אתם רוכשים נדל״ן, אתם רוכשים בסופו של יום קרקע פיזית ומוחשית. עיקר ההכנסה מהנדל״ן הנה מדמי שכירות של דיירים השוכרים את דירתכם למטרת מגורים ובאמצעות תשואות המתקבלות מהנכס.

קיימות בשוק אופציות רבות להשקעות נדל״ן כדוגמת נדל״ן פרטי, נדל״ן מסחרי, רכישת אדמה שהוכשרה, רשימת אדמה שטרם הוכשרה, וכו׳. השקעות במניות משמעותן השקעות בחברות השונות הרווחיות והרלוונטיות ביותר לאותה תקופה. זכרו כי מדובר בסופו של יום בשוק תנודתי מאוד.

מסך סמטארטפון המציג מדדי מניות שונים (Credit by: Freepik)

מה בדבר תשואות?

על פניו, השקעה בשוק המניות נראית ומרגישה הגיונית יותר בשל התשואות הגבוהות אליהן אפשר להגיע במידה וערך המניה עולה. עם זאת, קיימת תקרה לגבי כמה אפשרי להרוויח מהבורסה והשקעה זו נחשבת בסופו של יום להשקעה בלתי צפויה שבסופו של יום ההחזר עליה יכול להיות נמוך מהצפוי ואף בשל סיכונים לגרוף תשואות שליליות.

כאשר מדובר בהשקעות נדל״ן, יחס התשואות הנו תמיד קבוע- השקעות נדל״ן בישראל נכון לכתיבת שורות אלו יכול להניב בין  3%-7%. כאשר מדובר בנדל״ן מסחרי אחוז התשואה עומד על כ7%-10%. מדובר בסופו של יום בהשקעה בטוחה, וכמו-כן יש נכס בידיכם שישמש אתכם למגורים במידת הצורך.

תשואות נדלן (Credit by: Freepik)

הסיכונים הכרוכים בהשקעות נדל״ן

קיימים מס׳ סיכונים הכרוכים בהשקעות נדל״ן כדוגמת משברי דיור. בואו ניקח לדוגמא את המשבר האחרון שפקד אותנו והשפיע על כל פן בחיינו- משבר הקורונה.

משבר זה הביא עמו נזק לשוק הנדל״ן כיוון שרבים לא יוכלו להרשות לעצמם לשכור דירה וחזרו לבית ההורים על-מנת לחסוך כסף בשל הקיפאון במשק. עובדה זו הובילה לנטישת נכסים רבים וקיפאון בכל הקשור לרכישת דירות. דוגמא נוספת הנה משבר הדיור בשנת 2008 אשר הוביל לירידת ערך הדירות עבור משקיעים בכל העולם בנדל״ן. סיכון ותובנה נוספת שיש לקחת בחשבון לגבי נכסי נדל״ן הנו שמדובר בשוק שדורש מחקר מעמיק.

אל תצפו לצפות לתשואות ותשואות מיידיות. קיימת גם התובנה כי לאחזקת והשכרת נדל״ן לאחרים צפויים בלת״מים כדוגמת טיפול בתיקונים ובעיות אחזקה. מדובר בסופו של יום בעלויות והוצאות נוספות, ועם זאת כאב ראש וזמן בכל הקשור להתמודדות עם הדיירים. במקרים של מצבי חירום, אין לכם יותר מדי מה לעשות מלבד להיות שם כשצריך.

קיימת האופציה לשכור קבלן או מנהל נכס על-מנת לטפל בתיקונים ובשיפוצים הרלוונטים. זה  אומנם יעלה לכם כסף אך יחסוך לכם זמן בסופו של יום.

מהו נדל״ן מסחרי?

נדל״ן מסחרי הינו כל נדל״ן שמטרתו אינו מגורים. משרדים, מבני תעשייה, חנויות, תחנות דלק, בתי מלון, כולם נחשבים לנכסי נדל״ן מסחרי. למרות מורכבות השקעתם, השקעה בנדל״ן מסחרי יכולה להניב תשואות של בין 8%-10% בשנה, זאת לעומת השכרה דירה לשוכרים המניבה בשנה בין 3%-7% תשואה.

נדל״ן מסחרי להשקעה משמעו לקיחת סכום השקעה גדול, בדרך-כלל באמצעות קרנות השקעות בנדל״ן המכונות REITs או באמצעות בעלות חלקית.

לנדל״ן מסוג זה יתרונות רבים, כגון:

  •   השקעה זו לטווח ארוך נחשבת ליציבה כיוון שתשואתה בדרך כלל עקבית והיא אינה מושפעת מתנודות השוק.

עם-זאת, כן קיים סיכון כיוון שבעל הכנס מתבסס בסופו של יום על הצלחתו של בעל העסק/השוכר.

  • אופציה לגיטימית בתור הכנסה פאסיבית מדיירים. גם תשואה וגם הכנסה פאסיבית- שתי ציפורים במכה אחת.

אילו סוגי השקעות נדל״ן מסחרי קיימים?

REITs:

מזכירים בשיטת עבודתם קרנות נאמנות.

קיימים מנהלי קרנות המנהלים REIT, ובעקבות-כך ההשקעה שלכם הנה חלק ממאגר השקעות המתחלק למס׳ נכסים. הנכסים נבחרים ע״י מנהלי הקרן לפי מדד הביצועים ההיסטוריים שלהם ומצב השוק. תשואות הנכסים מחולקות למשקיעים על-סמך אחוז השקעתם בקרן.

בעלות חלקית

רלוונטי עבור משקיעים עם השקפת עולם דומה מבחינת השקעות. אוספים מכל אחד סכום השקעה ומחברים יחדיו סכום השקעה אחד לנכס המבוקש. התשואות ניתנות בהתאם לחלק של כל משקיע.

הבדל עיקרי בין שני השיטות ההלו הנו שב-REIT יכול להיות מצב שהשקעתכם יכולה להיות מושקעת בנכס שהוא פחות פופולארי או אהוד בקרב שוכרים. לעומת-זאת, בבעלות חלקית ניתנת לכם שליטה מלאה על בחירת הנכס. בבעלות חלקית ניתן לבצע פעולות של עצירה ,מכירה, או סחר במידה ואתם רואים כי הנכס שבו השקעתם אינו מניב לכם רווח.

הסיכונים הכרוכים בהשקעה במניות

כיאה לשוק בעל סיכונים, קיימים מס׳ בעיות העלולות להופיע בעקבות השקעה בשוק ההון והם:

  •     סיכונים כלכליים כדוגמת משברים
  •   סיכוני שוק למיניהם
  •   סיכונים איפלציוניים שמשמעותם ירידת ערך המטבע

בנוסף, יש לזכור כי ערכי המניות הם בעלי תכונת תנודתיות גבוהה. התנודתיות הזו יכולה להיווצר בשל גורמים רבים כדוגמת פעילות במידנה אחרת של החברה בה בחרתם להשקיע, משברים כלכליים או פוליטים הפוקדת את אותה מדינה ומשפיעים על התנודתיות.

סיכונים נוספים יכולים לנבוע מהמשקיע עצמו, משקיעים אשר לא מקדישים זמן ומחשבה בגיוון האחזקות שלכם חופשים את עצמם בסופו של יום לסיכון גבוה יותר.

פרמטרים נוספים שיש לקחת בחשבון

נזילות המניות לעומת נכסי נדל״ן

בעוד שמזומנים יכולים להישאר שנים בנדל״ן, רכישה ומכירה של מניות הנה נזילה מאוד.

גיוון ההשקעה במניות

באמצעות תיק מניות ניתן לפנות למגוון רחב של השקעת בחברות שונות לעומת נדל״ן שם אופצית הגיוון הנה מוגבלת בשל יוקרו של כל נכס. בנוסף, קיימות פחות עמלות עסקה בכל הנוגע לרכישת מניות. עלויות סגירת עסקאות נדל״ן לצורך העניין עלולות להיות משמעותיות ולהוריד לכם

כ6%-10% ממחיר המכירה שלכם. מדובר בקיצוץ משמעותי בהשוואה למניות משום שהברוקרים אינם גובהים עמלות מסחר במניות.

החזרי ההשקעה שלכם בנדל״ן אינו דבר בטוח

בעוד שמחירי הנכסים נוטים לעלות עם הזמן, זכרו כי קיים סיכון למכירת נכס בהפסד- דוגמא מצוינת לכך הנה המשב הפיננסי של 2008 או משבר הקורונה. בסופו של יום ההשוואה הנה חסרת תקדים ותמיד רצוננו הוא לצאת עם ידנו על העליונה. יש להבין כי עליכם לבחור את ההשקעה הכי רלוונטית עבורכם- אם אתם בעלי אופי יותר קצר ומהיר, השקעה במניות הנה יותר רלוונטיות עבורכם.

במידה ויש לכם את האופי הסבלני והשמרני יותר, אנו ממליצים לכם להתייחס לאפיקי השקעה המכוונים יותר לעולם הנדל״ן.

לסיכום – השקעה בנדל”ן או במניות

כל דרך שתבחרו בה על השקעה בנדל”ן או במניות הנה הדרך שבסופו של יום עונה על הצרכים שלכם בצורה המיטבית ביותר.

הכל בסופו של יום תלוי אופי ואינטואיציה. אל תהססו לעשות מחקר שוק על-מנת לקבל את ההחלטה המושכלת החכמה ביותר עבורכם, מקווים שעזרנו לכם להחליט במה תרצו יותר להשקיע, נדל״ן או מניות.

שיהיה בהצלחה (:

מאמרים אחרונים בנושא נדל״ן

כל המידע המקצועי על עולמות הפיננסים וההשקעות

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה