לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

roman abramovich net worth – מה השווי של רומן אברמוביץ’?

תגיות
רומן אברמוביץ
Credit by: Mark Freeman from Hornchurch, UK is licensed under CC BY 2.0.

roman abramovich net worth – רומן ארקדייביץ’ אברמוביץ’ נולד ב-24 באוקטובר 1966 בסראטוב, ברית המועצות. אברמוביץ’ בא ממשפחה יהודית מליטא, והוריו גורשו לסיביר במסגרת הכיבוש הסובייטי. גם סבו נשלח לגולאג. עד גיל ארבע, שני הוריו של רומן נפטרו. הוא התחיל את הונו במכירת סחורות כסוחר רחוב כאשר ברית המועצות החלה ליפול והקפיטליזם החל לזחול פנימה. הצלחות מוקדמות כללו מכירת מוצרי צריכה כמו צמיגים וברווזים מגומי.

רומן אברמוביץ‘ עלה לרמת העושר המדהימה שלו לאחר שיצר קשרים הדוקים עם פקידי ממשל רוסים, מה שאפשר לו לדחוף את מעורבותו בתעשיית הנפט עוד יותר. ב-1995 רכש אברמוביץ’ רוב שליטה במניות של חברת הנפט הרוסית סבנפט. מאוחר יותר, הוא השקיע רבות בייצור פלדה ברוסיה. בשנים האחרונות, רומן התמקד יותר ברכישת חברות טכנולוגיה.

roman abramovich net worth – מה השווי הנקי של רומן אברמוביץ’?

רומן אברמוביץ’ הוא איש עסקים ישראלי-רוסי עם שווי נקי של 13 מיליארד דולר. למרות שאברמוביץ’ הוא דמות ידועה בישראל וברוסיה בשל מעורבותו בפוליטיקה ובעסקים, רוב האנשים מכירים אותו כבעלים לשעבר של קבוצת הפרמיירליג האנגלית צ’לסי פ.צ. בגלל עושרו הרב אברמוביץ’ היה לפעמים האדם העשיר בישראל.

הוא גם האדם העשירי ברוסיה והאדם ה-113 בעושרו בעולם. דיווחים ציינו כי הונו של אברמוביץ’ היה למעשה גבוה בהרבה לפני המשבר הפיננסי של 2008, שלאחריו הפסיד מיליארדים.

הוא אחד המיליארדרים הרוסים הנדיבים ביותר. במהלך השנים, אברמוביץ’ תרם לכאורה יותר מ-2.5 מיליארד דולר מהונו, בעיקר לפיתוח בתי ספר ותשתיות בצ’וקוטקה, נושא פדרלי של רוסיה שבו שלט בעבר.

במהלך השנים פיתח אברמוביץ’ מוניטין של דמות קצת שנויה במחלוקת. אברמוביץ’, שנחשב בעיני רבים כ”אוליגרך”, הרוויח לכאורה את רוב הונו על ידי מכירת נכסים בבעלות המדינה הרוסית בעקבות נפילת ברית המועצות.

roman abramovich net worth – בעלות על מועדון הכדורגל צ’לסי

בשנת 2003, רומן אברמוביץ’ רכש את מועדון הכדורגל צ’לסי תמורת סכום מוערך של 250 מיליון דולר. במהלך תשע השנים הבאות, רומן הזרים מיליונים על גבי מיליונים למועדון, אולי מיליארדים, רכש שחקנים יקרים ועזר לצ’לסי לעלות לבולטות שאין שני לה במשחק המודרני.

ב-26 בפברואר 2022, רומן הודיע ​​שהוא מעביר את חלק הבעלות שלו בצ’לסי לקרן צדקה. בזמן ההכרזה שלו צ’לסי הוערכה בשווי של בין 1 ל-2 מיליארד דולר. ב-29 באפריל 2022 פורסם כי צ’לסי נרכשה על ידי המיליארדר הבריטי ג’ים רטקליף תמורת 5.3 מיליארד דולר, כאשר 3.2 מיליארד דולר שולמו לקרן הצדקה של צ’לסי ו-2.1 מיליארד דולר יועברו כהשקעה במועדון במהלך העשור הבא.

אוסף אמנות

רומן אברמוביץ’ ידוע באוסף האמנות האישי היקר שלו. הוא גם נותן חסות לתערוכות שונות הפתוחות לקהל הרחב. בשנת 2008, הוא רכש ציור של פרנסיס בייקון תמורת כ-86.3 מיליון דולר במכירה פומבית. הוא גם רכש יצירה מאת לוסיאן פרויד תמורת כ-33.6 מיליון דולר.

אוסף יאכטות

לאברמוביץ’ אוסף יאכטות נרחב, והוא נחשב למוציא המוביל בעולם על יאכטות, לאחר שרכש “צי” של ספינות בשווי של מאות מיליוני דולרים. הוא הבעלים הנוכחי של ה-Eclipse, יאכטה שנבנתה בהזמנה אישית שעלתה לאברמוביץ’ כ-400 מיליון דולר. Eclipse הייתה פעם היאכטה הפרטית הגדולה בעולם וכוללת שתי בריכות שחייה, שני משטחי נחיתה של מסוקים וצוללת מתפרקת.

בעבר החזיק אברמוביץ’ את הפלורוס, יאכטה מרשימה נוספת שניתנה לגרושתו של אברמוביץ’ במסגרת הסדר הגירושין. לאחר מכן מכרה את היאכטה תמורת 300 מיליון דולר. אברמוביץ’ החזיק בחמש יאכטות לפני ה-Eclipse, כולל הלונה, שנמכרה ב-360 מיליון דולר.

אוסף מטוסים

רומן אברמוביץ’ מחזיק גם בצי מטוסים בבעלות פרטית. אולי המטוס המרשים ביותר שלו הוא בואינג 767-33A/ER המכונה The Bandit. לאחר רכישתו מהוואין איירליינס, המטוס עבר התאמה והתאמה אישית לצרכים הייחודיים של אברמוביץ’. המטוס כולל חדר אוכל ל-30 אנשים וחדרי רחצה יוקרתיים. בנוסף, The Bandit מתהדר במערכות מתקדמות להימנעות מטילים – מאותו סוג המשמש את Air Force One.

ביוני 2022 הודיע ​​ה-FBI על כוונתו לתפוס שני מטוסים פרטיים השייכים לרומן. האחד היה מטוס דרימליינר מדגם בואינג 787, השני מדגם Gulfstream. השווי המשולב של שני המטוסים היה ככל הנראה 400 מיליון דולר. בזמן ההודעה, ה-FBI טען שהוא עקב אחר המטוסים – שבבעלותם של חברות פגז באיי הבתולה הבריטיים – כשהם חוצים את העולם, תוך הפרה לכאורה של סנקציות הייצוא שהוטלו לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה. אחת הסנקציות שהוטלו אוסרת על מטוסים שיוצרו בארה”ב לקבל את הרישיונות המתאימים שיידרשו כדי להעביר את המטוסים אל מחוץ לרוסיה.

אוסף מכוניות

אומרים שאוסף המכוניות של אברמוביץ’ שווה למעלה מ-11 מיליון דולר. אחד מכלי הרכב הבולטים שלו הוא פרארי FFX במהירות 190 קמ”ש – אחד מ-29 בלבד שיוצרו. הוא גם הבעלים של Pagani Zonda Roadster במהדורה מוגבלת. רק 15 יוצרו אי פעם. מכוניות נוספות שברשותו של רומן כוללות בוגאטי ויירון, מרצדס AMG GT3 ואסטון מרטין וולקן.

roman abramovich net worth – נדל”ן

לרומן אברמוביץ’ יש לכאורה תיק נדל”ן בשווי של למעלה מ-340 מיליון פאונד. ברור שיש כמעט יותר מדי נכסים לפרט. עם זאת, אחת הרכישות הבולטות שלו כוללת ארבעה בתים עירוניים סמוכים באפר איסט סייד של מנהטן. אברמוביץ’ רכש את ארבעת הנכסים תמורת 74 מיליון דולר, ומתכננת לאחד את כולם לנכס אחד שהתקשורת כינתה “טירה עירונית”. עלויות השיפוץ צפויות לעלות על מחיר הנכסים עצמם, ב-100 מיליון דולר.

נכס בולט נוסף בתיק שלו הוא מלון לשעבר בקוט ד’אזור, הריביירה הצרפתית. הבניין בן 12 חדרי השינה נרכש על ידי אברמוביץ’ תמורת קצת יותר מ-17 מיליון פאונד. תחת המיליארדר, המלון ישמש כמקום מפלט אישי שלו. פעם פקדה את המלון משפחת המלוכה. מ-2006 עד 2007, אברמוביץ’ העריך נמוך את הנכס, מה שהוביל לכך שבית משפט אירופי חייב אותו לשלם ארנונה נוספת של 1.2 מיליון יורו. לאברמוביץ’ יש גם אחוזה ענקית במשקל 125 מיליון פאונד בגני ארמון קנסינגטון בלונדון. נכס נוסף של 30 מיליון פאונד בלונדון כולל פנטהאוז בן שלוש קומות על קו המים בצ’לסי.

בשנת 2020 דווח כי אברמוביץ’ שילם 65 מיליון דולר עבור נכס נרחב בישראל. הרכישה שברה כמה שיאי נדל”ן ישראלים, מכיוון שזו הייתה עסקת הנדל”ן למגורים הגדולה אי פעם בהיסטוריה. לאחר שניסה לרכוש עיירת סקי שלמה בקולורדו, הסתפק אברמוביץ’ בחוות סקי של 200 דונם, 18 מיליון דולר בשנת 2008. בנוסף, המיליארדר הרוסי רכש מדרון סקי שלם סמוך תמורת 5.6 מיליון דולר.

הרשימה עוד ארוכה. תיק הנדל”ן של אברמוביץ’ כולל גם אחוזה בסנט בארט בשווי 54 מיליון פאונד. אז יש את המלון בתל אביב שאברמוביץ’ רכש ב-17 מיליון דולר מגל גדות ובעלה. כשהתגרש מאשתו השנייה, הוא נאלץ למסור אחוזה בווסט סאסקס בשווי 18 מיליון פאונד. זוהי רק רשימה קצרה של הנכסים הבולטים ביותר של אברמוביץ’, ויש עוד רבים אחרים.

פינת המיליונרים

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה