לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חקירה חושפת ממצאים מטרידים על קופים שהושתלו בשבב Neuralink של אילון מאסק

תגיות

חקירה שפכה אור על גורלם של קופים שהושתלו אצל Neuralink, חברת שבבי המוח של אילון מאסק. ממצאי החקירה סותרים את טענותיו של מאסק וחושפים אמת מטרידה על הטיפול בקופים.

סיבוכי השתל ותוצאות טראגיות

החקירה, שנערכה על ידי Wired, גילתה שלפחות 12 קופים שהיו מעורבים בניסויים של Neuralink סבלו מסיבוכים קשים לאחר קבלת השבב. כתוצאה מכך, היה צורך להרדים את כולם. המידע ששימש לחקירה נאסף ממקורות ציבוריים ומשיחות עם עובד לשעבר של Neuralink וחוקר במרכז הפרימטים של אוניברסיטת קליפורניה.

חלק מהסיבוכים שחוו הקופים כללו שיתוק חלקי, שלשול דמי ובצקת מוחית. החקירה הדגישה מקרה מחריד במיוחד שבו חלק מהשבב נשבר בתוך ראשו של קוף, מה שהוביל לזיהומים שלא ניתן לטפל בהם. עקב כך היה צורך להרדים את הקוף. קוף אחר, חווה כאב ואיבוד הדרגתי של קואורדינציה, מה שהוביל בסופו של דבר להמתת חסד. ניתוח שלאחר המוות גילה דימום מוחי.

האשמות חמורות

בניגוד לטענותיו של מאסק כי הקופים מתו ממחלות סופניות שאינן קשורות, החקירה חושפת חוסר עקביות. עובד לשעבר של Neuralink דחה את הצהרתו של מאסק לפיה הקופים היו “קרובים למוות” לפני הניסויים כ”מגוחכת” וכיצירה בדיונית. עובד זה הדגיש כי הקופים ששימשו בניסויים היו צעירים יחסית ועברו הליך הכשרה של שנה לפני ההשתלה, מה שהיה מוציא קופים מבוגרים או חולים סופניים.

ועדת הרופאים לרפואה אחראית, ארגון הדוגל נגד ניסויים בבעלי חיים, הגיש מכתב לפיו מאסק היה מודע לכך שהצהרותיו על מותם של הקופים הן שקריות. במכתב נטען כי לפחות 12 קופים צעירים ובריאים הורדמו כתוצאה ישירה מהשבב של Neuralink. הארגון קרא לפרסם מידע רשמי למשקיעי החברה.

חקירות קודמות

החקירה האחרונה מציינת את הפעם השלישית שניאורלינק עומד בפני בדיקה. בעבר, משרד החקלאות האמריקאי יזם חקירה בנוגע לטיפול בקופים שברשותו של Neuralink. בנוסף, משרד התחבורה האמריקאי הביע עניין בחקירת הובלת השבבים שהוסרו על ידי Neuralink, אשר נמצאו נושאים גורמים גורמי מחלות, כולל פתוגנים עמידים לאנטיביוטיקה.

החברה השיגה השקעות משמעותיות מגופים בולטים כמו זרוע ההשקעות של גוגל, קרן המייסדים של פיטר ת’יל והמשקיע המלאך סם אלטמן. עם גיוס של למעלה מ-600 מיליון דולר ושווי של 3.4 מיליארד דולר, חקירות אלו מעלות שאלות חשובות לגבי הבטיחות והשיטות האתיות של טכנולוגיית ממשק המוח-מחשב של Neuralink.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה