לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עתיד קרן ההגשמה: צווי פירוק בית המשפט, נאמנים לבחינת חלופות שיקום

תגיות
קרן הגשמה לוגו
עתיד קרן ההגשמה: צווי פירוק בית המשפט, נאמנים לבחינת חלופות שיקום

בהתפתחות לאחרונה, הוציא בית המשפט המחוזי העירוני צו לפירוק קופת ההגשמה, החלטה בעלת השלכות משמעותיות הן על החברה והן על מחזיקי העניין בה. השופט וינברג נוטוביץ בראש התיק מינה את עו”ד ניצה פוזנר ואת רואה החשבון גבריאל טרבלסי כנאמנים לפקח על הליך הפירוק. בנוסף, בית המשפט הורה לנאמנים להגיש דו”ח מקיף המעריך את הפוטנציאל של החברה לעבור תהליך שיקום.

רקע

קרן הגשמה בנתה מוניטין של ניהול השקעות בנדל”ן בחו”ל מטעם קבוצות משקיעים. במהלך השנים, החברה טוענת כי פיקחה על כ-245 פרויקטים, הכוללים למעלה מ-300 השקעות במדינות כמו ישראל, ארה”ב, אנגליה, קנדה, גרמניה, הולנד ועוד. סך ההון שהושקע על ידי המפקידים בפרויקטים אלה מוערך במעל 3 מיליארד שקל, כאשר שווי הפרויקטים מוערך עולה על 13.5 מיליארד שקל. ראוי לציין כי הקרן טענה כי אין לה נושים מצטיינים.

מייסדים ובעלות

קרן הגשמה הוקמה בתחילה על ידי אבי כץ וחנן שמש, שלימים ויתרו על השליטה בקרן הנדל”ן “השמה”. נכון להיום, כץ ושמש שומרים על השליטה באמצעות בסד אחזקות, לצד בעלי עניין נוספים, בהם איש העסקים האמריקאי יוג’ין מנדלוביץ’ ואליהו קנפלר.

אבי כץ ממייסדי קרן הגשמה
אבי כץ, ממייסדי קרן הגשמה, צילום: אוראל כהן

40 תביעות נגד הקרן

צו הפירוק מגיע על רקע של כ-40 תביעות כספיות נגד החברה, הנובעות מהשקעות לא מוצלחות ותביעה ייצוגית תלויה ועומדת. טענות אלו תרמו ללא ספק להחלטת בית המשפט לפירוק קרן ההגשמה. באמצעות מינוי נאמנים שואף בית המשפט להבטיח הליך הוגן ושקוף המתחשב באינטרסים של כל הצדדים המעורבים.

עו”ד ניצה פוזנר ורו”ח גבריאל טרבלסי, כנאמנים שזה עתה מונו, ימלאו תפקיד מכריע בהערכת מצבה הפיננסי של החברה ובחינת דרכים פוטנציאליות לשיקום. הדו”ח שלהם ישפוך אור על כדאיות הצלת פעילות החברה והתייחסות לתביעות נגדה. הערכה זו תסייע בקביעת דרך הפעולה הטובה ביותר להתקדם.

מינוי עורך דין ורואה חשבון כנאמנים משקף את כוונת בית המשפט ליחס רב תחומי בהליך הפירוק. המומחיות והניסיון שלהם יהיו יקרי ערך בניווט בנוף הפיננסי המורכב ובהבטחה שהאינטרסים של הנושים ובעלי העניין ייחשבו כראוי.

עו”ד בריל מסר בתגובה

כי למרבה הצער, בהתבסס על תוכנית ההבראה המצורפת, צפוי כי ההוצאות השוטפות יעלו על ההכנסות בתקופה התפעולית הקרובה. מכיוון שאין כיום מקור מימון מסודר לכיסוי הוצאות אלו, אין מנוס מהחלטה על פירוק התאגידים בשלב זה. עם זאת, חשוב לציין שמצב זה הוא הפיך. לאחר מינוי נאמן והערכה יסודית של מצבן של החברות, לרבות כדאיותן הכלכלית והקמת מקור מימון, עשויה להיות שיקול חיובי ליישום הליכי שיקום כלכלי. הנאמנים ימסרו עדכון במהלך השבוע הקרוב לגבי הפוטנציאל לשיקום הקבוצה.

תקווה לתהליך שיקום החברה

בעוד שצו הפירוק עשוי להיראות ככישלון לקופת ההגשמה, האפשרות של תהליך שיקום מציעה שביב של תקווה לחברה ולמי שנפגעו מהאתגרים הפיננסיים שלה. דו”ח הנאמנים יספק תובנות מכריעות לגבי כדאיות תהליך כזה, ואפשר לסלול את הדרך לדרך מחודשת לקראת יציבות והתאוששות.

עם התפתחות הליכי הפירוק, חיוני לכל הצדדים המעורבים לעקוב מקרוב אחר ההתפתחויות ולעסוק בתקשורת פתוחה. החלטת בית המשפט למנות נאמנים מעידה על מחויבותו להחלטה הוגנת ושקופה, המבקשת להגן על הזכויות והאינטרסים של כל בעלי העניין.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה