לוגו מגזין הפיננסי
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

מאזדה מחדשת את הפיתוח של המנוע הרוטרי: האם נראה חזרה של ה-RX-7?

לאחרונה מאזדה הודיעה על חידוש הפיתוח של המנוע הרוטרי, והקמת צוות מהנדסים מוקדש למטרה זו. ההודעה הושמעה בתערוכת האוטוסלון של טוקיו בשנת 2024. החזון של מאזדה הוא להשתמש במנוע הרוטרי כמחולל חשמל ללא סוללות, ולאפשר לנהגים ליהנות מהביצועים המעולים של המנוע ללא דאגת טווח. בנוסף, מאזדה טוענת שהמנוע הרוטרי יכול לעבוד עם סוגים שונים של דלק, כגון בנזין, גז, הידרוגן או ביודיזל, ולהיות ידידותי יותר לסביבה.

תגיות
מאזדה iconic sp החדשה 2024 אדומה
מאזדה מחדשת את הפיתוח של המנוע הרוטרי, האם נראה חזרה של ה-RX-7?

מה הוא המנוע הרוטרי ואיך הוא עובד?

מנוע רוטרי, או מנוע סיבובי, הוא מנוע המקבל או מפיק כוח ישירות לתנועה סיבובית. במנוע רוטרי, החלק העיקרי בו הוא רוטור המסתובב בתנועה סיבובית סביב צירו. מנוע זה פועל על עקרון שונה ממנוע ישר, שבו בוכנות נעות בתנועה קווית בתוך צילינדרים ותנועתן הקווית מומרת, על ידי חיבור הבוכנות באמצעות טלטל (זרוע) לגל ארכובה, לתנועה סיבובית. מנוע רוטרי פועל על ידי חיבור של רוטור המסתובב לגל ארכובה סטטי. כל זאת מאפשרת למנוע רוטרי להיות פשוט יותר, קל יותר ופחות מורכב ממנוע ישר

מנוע רוטורי של מאזדה קרדיט ויקיפדיה
מנוע רוטורי של מאזדה (קרדיט: ויקיפדיה)

מהם היתרונות והחסרונות של המנוע הרוטרי?

יתרונות המנוע הרוטרי

 • גודל קומפקטי: למנועי רוטרי יש גודל פיזי קטן יותר בהשוואה למנועי בוכנה מסורתיים עם הספקים דומים. קומפקטיות זו מאפשרת גמישות עיצובית יותר והתקנה קלה יותר בסוגי רכב שונים.
 • יחס הספק-משקל גבוה: למנועי רוטרי יש יחס הספק-משקל גבוה, כלומר הם יכולים להפיק כמות משמעותית של הספק ביחס למשקל שלהם. זה יכול לגרום לשיפור הביצועים ולהאצה.
 • פעולה חלקה: עיצוב המנוע הסיבובי מוביל לפעולה חלקה מטבעה בשל תנועת הסיבוב המאוזנת שלו. החלקות הזו מפחיתה רעידות ומאפשרת מנוע פועל שקט יותר.
 • יכולת סל”ד גבוהה: מנועים סיבוביים מסוגלים להגיע למהירויות סיבוב גבוהות, מה שעלול לגרום להגברת כוח סוס וביצועים. מאפיין זה הופך אותם למתאימים ליישומים שבהם רצוי סל”ד גבוה, כגון במכוניות ספורט או רכבי מירוץ.

החסרונות של מנוע רוטרי

 • יעילות דלק ירודה: אחד החסרונות העיקריים של מנועים סיבוביים הוא יעילות הדלק הירודה יחסית שלהם בהשוואה למנועי בוכנה. העיצוב מוביל מטבעו לצריכת דלק גבוהה יותר, מה שיכול להוות חיסרון משמעותי בעידן של התמקדות גוברת בקיימות סביבתית.
 • צריכת שמן: מנועים רוטריים דורשים קצב צריכת שמן גבוה יותר בהשוואה למנועי בוכנה. תהליך הבעירה במנועים סיבוביים מייצר יותר חום, ותכנון המנוע מחייב שימוש בשמן לשימון וקירור. צריכת שמן גבוהה יותר זו עלולה להוביל להגדלת עלויות התחזוקה.
 • מומנט מוגבל: מנועים רוטריים נוטים לקבל תפוקות מומנט נמוכות יותר בהשוואה למנועי בוכנה בעלי נפח דומה. זה יכול לגרום להפחתת הספק ויכולת נהיגה נמוכה, מה שעשוי להוות דאגה ביישומים מסוימים, כגון מצבי גרירה או עומס כבד.
 • שחיקה של אטמי אייפקס: אטמי הקודקוד, שהם מרכיבים מכריעים במנועים סיבוביים, עלולים לחוות בלאי ודורשים תחזוקה או החלפה שוטפת. אם לא מתוחזק כראוי, בלאי חותם הקודקוד עלול להוביל לירידה בביצועי המנוע ולנזק אפשרי למנוע.

חשוב לציין שבעוד שהמנוע הסיבובי מציע כמה יתרונות ייחודיים, החסרונות שלו הגבילו את האימוץ הנרחב שלו בתעשיית הרכב. עם זאת, זה נשאר עיצוב מנוע מרתק ונישתי שממשיך לקבל קהל חסידים מסור בקרב חובבים.

איך עובד הקונספט של ה-Iconic SP ומה הוא מבטיח?

ה-Iconic SP הוא קונספט של קופה ספורטיבית שמשלבת מנוע רוטרי עם מערכת חשמלית. המנוע הרוטרי משמש כמחולל חשמל לטעין את הסוללה, ואינו מושפע מהדלק שמשתמשים בו. המערכת החשמלית מפעילה את הגלגלים, ומאפשרת לנהג ליהנות מהביצועים הגבוהים של המנוע הרוטרי בלי לדאוג לטווח.

הקונספט מבטיח להציע חוויית נהיגה חלקה ומהירה, עם מרכז כובד נמוך וחלוקת משקל שווה. הקונספט גם מציג עיצוב חדשני ומודרני, עם צבע אדום חיוני וקווים חלקים. ה-Iconic SP הוא הביטוי של החזון של מאזדה להמשיך לייצר רכבים שמעוררים אהבה לנהיגה גם בעידן החשמלי.

האם יש סיכוי לראות חזרה של ה-RX-7 עם מנוע רוטרי?

מדובר בסוגיה, שמעניינת רבים מחובבי ה-RX-7, הרכב הספורטיבי האגדי של מאזדה. ה-RX-7 הושק בשנת 1978 והופסק מייצור בשנת 2002, אחרי שלוש דורות של הצלחה והוקרה. הרכב היה מופעל על ידי מנוע רוטרי, שהיה הסימן המיוחד של מאזדה בשוק הרכבים. המנוע הרוטרי הוא מנוע קומפקטי וחזק, שמשתמש בגלגל גיאומטרי במקום בפיסטונים, ומציע חוויית נהיגה חלקה ומהירה.

אין תשובה ברורה אם נראה חזרה של ה-RX-7 עם מנוע רוטרי. הכל תלוי בהחלטות של מאזדה, שמשקלת את היתרונות והחסרונות של המנוע הרוטרי, ואת הצרכים והציפיות של השוק.

מהם האתגרים הטכנולוגיים והאקולוגיים של המנוע הרוטרי?

אתגרים טכנולוגיים של המנוע הרוטרי:

 • יעילות בעירה: אחד האתגרים הטכנולוגיים העיקריים של המנוע הרוטרי הוא שיפור יעילות הבעירה שלו. מנועים רוטריים נוטים להיות בעלי פליטת פליטה גבוהה יותר ויעילות תרמית נמוכה יותר בהשוואה למנועי בוכנה מסורתיים. פיתוח תהליכי בעירה יעילים יותר ואופטימיזציה של חלוקת תערובת דלק-אוויר הם אתגרים מתמשכים.
 •  קירור ושימון: העיצוב הייחודי של המנוע הסיבובי מציב אתגרים מבחינת הקירור והסיכה. הרוטור והבית המשולש יוצרים ייצור חום גבוה, שצריך לנהל אותו ביעילות כדי למנוע התחממות יתר ונזקים פוטנציאליים למנוע. הבטחת שימון נאות היא גם חיונית לפעולה חלקה ואמינה.
 • עיצוב אטם אייפקס: אטמי הקודקוד, היוצרים אטימה בין תאי הבעירה והרוטור, הם מרכיבים קריטיים במנועים סיבוביים. פיתוח אטמי קודקוד עמידים, יעילים ואמינים שיכולים לעמוד בטמפרטורות, לחצים וכוחות סיבוב גבוהים נותר אתגר טכנולוגי משמעותי.
 • רעש ורטט: מנועי סיבוב נוטים לייצר רמות גבוהות יותר של רעש ורעידות בהשוואה למנועי בוכנה. הפחתת רמות אלו כדי לשפר את הנוחות הכללית ויכולת הנהיגה היא אתגר טכנולוגי הדורש פתרונות חדשניים במונחים של עיצוב מנוע, חומרים וטכניקות איזון.

אתגרים אקולוגיים של המנוע הרוטרי:

 • יעילות דלק ופליטות: מנועי רוטרי זכו לביקורת היסטורית בשל יעילות הדלק הירודה יחסית והפליטות הגבוהות יותר, במיוחד בהשוואה למנועי בוכנה מודרניים. עמידה בתקני פליטה מחמירים יותר ויותר ושיפור יעילות הדלק היא אתגר אקולוגי משמעותי.
 • השפעה על הסביבה: צריכת הדלק והפליטות הגבוהות יותר של מנועים סיבוביים תורמים להשפעה הסביבתית שלהם. בעוד חברות שואפות להפחית את פליטת הפחמן ולהילחם בשינויי האקלים, האתגר האקולוגי טמון בפיתוח טכנולוגיות מנועים סיבוביים המתיישרים עם יעדי הקיימות וממזערים את טביעת הרגל הסביבתית שלהם.
 • דלקים חלופיים: אימוץ דלקים חלופיים, כמו דלק ביולוגי או מימן, הוא אתגר אקולוגי שיצרני מנועים סיבוביים צריכים להתמודד איתו. התאמת מנועים סיבוביים לעבודה על דלקים נקיים יותר יכולה לעזור להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם ואת התלות שלהם בדלקים מאובנים.
 • מיחזור וסילוק: כמו לכל המנועים, למנועים סיבוביים יש מחזור חיים שמוביל בסופו של דבר לסילוק. הבטחת שיטות מיחזור וסילוק נכונות למנועים סיבוביים כדי למזער את ההשפעה הסביבתית היא אתגר אקולוגי הדורש ניהול אחראי.

לסיכום

הפיתוח המחודש של מאזדה במנוע הסיבובי עורר סקרנות לגבי החזרה האפשרית של ה-RX-7. המנוע הסיבובי מציע יתרונות כמו גודל קומפקטי, יחס הספק-משקל גבוה, פעולה חלקה ויכולת סל”ד גבוהה. עם זאת, הוא גם מתמודד עם אתגרים, לרבות יעילות דלק ירודה, צריכת שמן גבוהה יותר, מומנט מוגבל, ובלאי חותם ראשי.

ולגביי המחיר? 

ה-RX-7 הופסק בשנת 2002, ולא נמכר בישראל מאז. לכן, אין מחיר רשמי ל-RX-7 בישראל. אם תרצו לקנות RX-7 בישראל, אז לייבא אותו מחו”ל, ולשלם את המסים והאגרות המתאימים. לפי החיפוש שעשיתי, המחיר הממוצע של RX-7 בארה”ב הוא כ- 30,000 דולר.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה