לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סופרת גילתה באמזון 5 ספרים חדשים שלה, יש רק בעיה אחת -לא היא כתבה אותם

תגיות

התפשטות יצירת תוכן מונעת בינה מלאכותית העלתה בעיה מטרידה עבור הסופרת המוערכת ג’יין פרידמן, כשהיא חושפת גילוי מדהים על יצירותיה הספרותיות האחרונות באמזון. מפל של ספרים שנוצרו על ידי AI עורר דיון סביב האתגרים וההשלכות של בינה מלאכותית החודרת לתחום הכתיבה וההוצאה היצירתית.

מבוכה על עצם הידיעה כי תחת שמה יש 5 ספרים שלא כתבה

ג’יין פרידמן, סופרת מוכשרת עם קריירה פורה בהוצאה לאור, מצאה את עצמה במצוקה מביכה כאשר קורא הודיע לה על קיומם של חמישה מספריה החדשים ש”נכתבו” באמזון. המלכוד? היא לא כתבה מילה אחת מהעבודות האלה. היא אומרת: “אנשים גילו את הספרים. אני לא יודעת כמה אנשים גם באמת קנו אותם, אבל אני משערת שהיו לפחות כמה כאלו”.

ההשפעה חסרת התקדים של AI

הפלישה של כלי בינה מלאכותית כמו ChaGPT להיבטים שונים של חיינו הביאה להצפה של טקסטים מגפונים, שחוצים את הגבולות המסורתיים. מקרים קודמים הדגישו את המאבקים של אמזון עם זרם של ספרים דיגיטליים המורכבים מ-AI. עם זאת, המקרה חסר התקדים בו מעורבת ג’יין פרידמן בהחלט מביא את הנושא לשיאים חדשים.

חדירת הבינה המלאכותית אל נבכי האומנות

עם רקע עשיר בנוף המדיה הדיגיטלית וניסיון רב בתעשיית ההוצאה לאור, מומחיותה של ג’יין פרידמן היא ללא מחלוקת. לאחר שחיברה תשעה ספרים לאורך השנים ותרמה משמעותית לעולם הספרותי, היא נדהמה כשנתקלה בחמש יצירות כביכול תחת שמה באמזון. הספרים הללו לא נוצרו בידה, והיא גם לא התכוונה שהם יפארו את המדפים הדיגיטליים. הקשר שלה לאירוע הזה, התברר, היה עקיף יותר אך מסקרן.

כשהתייחסה למצב המבלבל באמצעות הניוזלטר והציוץ שלה, ייחסה ג’יין פרידמן את קיומן של יצירות ספרותיות מזויפות אלו ל”נוכל” בינה מלאכותית. עמדתה לגבי תוכן שנוצר בינה מלאכותית היא בעלת ניואנסים. למרות שהיא מכירה בפוטנציאל של כלי בינה מלאכותית כדי לסייע ביצירת טקסט חדש, היא הופתעה מהדמיון המדהים בין הספרים המזויפים לסגנון שטיפחה בקפידה לאורך השנים. בשיחה עם Gizmodo, היא השוותה את קריאת העבודות המפוברקות הללו לעיון בתגובות שנוצרו על ידי ChatGPT.

לא איחרו למהר התגובות של ענקי התעשייה

בעקבות החשיפה, גם אמזון וגם גודרדס נקטו בפעולה מהירה כדי לתקן את המצב. הספרים הלא מורשים שנוצרו בינה מלאכותית וההפניות הקשורות הוסרו מיידית מהפלטפורמות שלהם. אירוע זה גם הביא לידי ביטוי את החוויה הקשה של סופרת אחרת, שבה היא התמודדה עם גילוי מדהים של 29 ספרים שפורסמו בשמה ללא ידיעתה או הסכמתה.

תגובת אמזון לאירוע

בתגובה לסדרת אירועים זו, דוברת מטעם אמזון הדגישה את מחויבותה של החברה לשמור על הנחיות פרסום ולהתייחס לכל חששות שהעלו מחברים וסופרים נוספים.  “אנו מעודדים פידבק מסופרים ופועלים ישירות מולם כדי לטפל בכל בעיה שהם מציפים, וכשאנחנו טועים אנחנו מתקנים זאת”.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה