לוגו מגזין הפיננסי
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

מקסמו את הפוטנציאל הפיננסי : הכוח של חיסכון לטווח קצר, חיסכון סולידי

תגיות
קופת חסכון המייצגת חסכון סולידי
מקסמו את הפוטנציאל הפיננסי : הכוח של חיסכון לטווח קצר, חיסכון סולידי

חסכון סולידי – ההחלטה היכן להשקיע את כספכם לשנה או שנתיים עשויה להיראות כמו משימה מרתיעה, אך היא יכולה להפוך לפשוטה באופן מפתיע ברגע שתבין את מהות החיסכון לטווח קצר. חיסכון בכסף הוא נדבך בסיסי בארסנל הפיננסי שלנו, המשמש כרשת ביטחון למקרי חירום, אמצעי לרכישת מכונית חדשה, או אפילו מקור כספים לאותה טיול משפחתי מצופה לחו”ל. למרות שאי אפשר לתאר כל אפשרות חיסכון זמינה, מאמר זה ישפוך אור על כמה מהדרכים המקובלות, הפופולריות והנגישות יותר לחיזוק החיסכון לטווח הקצר שלכם.

ההבחנה בין חסכון סולידי להשקע סולידית

כשמדובר בניהול הכספים שלנו, חשוב להבדיל בין חיסכון סולידי להשקעה סולידית. חיסכון, במהותו, מטרתו לשמר את ההון שלכם ומזוהה בדרך כלל עם יעדים מוגדרים כמו בניית קרן חירום, מימון אירוע מיוחד כמו טיול בר מצווה לילד, או פשוט הפרשת כסף להשקעות עתידיות. ההתמקדות העיקרית כאן היא בשמירה על סיכון נמוך ובמתן עדיפות לבטיחות הכספים שלכם. חיסכון לטווח קצר כרוך בתקופה קצרה יחסית, הנעה בין מספר חודשים למספר שנים, שבמהלכן הכסף שלכם נשאר בטוח ונגיש בקלות.

מצד שני, ההשקעה מונעת על ידי המטרה של הגדלת ההון שלכם לאורך זמן. השקעות כרוכות בסיכונים גדולים יותר, אך גם מציעות פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר. בניגוד לחיסכון לטווח קצר, מטרות ויעדי ההשקעה מעוצבים לפי פוטנציאל התשואה והסיכון הגלום באפשרויות השקעה שונות. השקעות נתפסות בדרך כלל כהתחייבויות ארוכות טווח, הנמשכות ממספר שנים ואפילו לתקופות בלתי מוגבלות.

לכן, אם אתה מוצא את עצמכם שוקל לאן להקצות סכום כסף לשנה או שנתיים, חשוב לשנות את נקודת המבט שלכם. במקום להתייחס לזה כהשקעה, הכירו בכך כמאמץ חיסכון לטווח קצר. על ידי אימוץ ההבחנה הזו, אתה יכול ליישר את ההחלטות הפיננסיות שלכם בצורה יעילה יותר עם המטרות שלכם, סובלנות הסיכון והתוצאות הרצויות שלכם.

היכן להבטיח את הכספים שלכם בטווח הקצר?

  • קרן מזומנים: אפשרות פשוטה זו מאפשרת להפקיד כסף בחשבון נזיל, בריבית ומיסוי בהתאם לתקנות שנקבעו על ידי בנק ישראל.
  • PKM (פיקדון יומי): חשבון נזיל המציע תשואה סבירה, אם כי בדרך כלל נמוכה מפיקדונות בנקאיים מסורתיים.
  • פיקדון בנקאי: במתן ריבית קבועה, פיקדונות בנקאיים פחות נזילים אך מציעים מיסוי נומינלי.

בחירת תוכנית חיסכון נכונה

כדי לבחור את תוכנית החיסכון לטווח קצר האידיאלית עבורכם, חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים מרכזיים:

1. נזילות: קבעו אם נזילות חיונית למטרות החיסכון שלכם. בין אם מדובר בקרן חירום או בתזמון השקעות, גישה לכספים נזילים היא חיונית במקרים כאלה.

2. מיסוי אמיתי לעומת מיסוי נומינלי: הבן את השפעת המיסוי על החסכונות שלכם. מיסוי ריאלי, כפי שנצפה בקרנות פיננסיות מסוימות, פוטר ממס רווחי הון עד שההחזר עולה על שיעור האינפלציה. לעומת זאת, הפקדות בנקאיות מחויבות במס נומינלי קבוע של 15% על רווחים.

3. עלות ודמי ניהול: קח בחשבון את העלויות הנלוות ודמי הניהול. הבנקים בדרך כלל אינם גובים עמלות עבור פיקדונות בנקאיים או חשבונות PKM, בעוד שלקרנות פיננסיות עשויות להיות דמי ניהול שנעים בין 0.04% ל-0.19%. עמלות נוספות עשויות לחול על משמורת על ניירות ערך.

4. תשואה: אמנם התשואה חשובה, אבל היא לא הקובעת היחידה לחיסכון לטווח קצר. ההתמקדות העיקרית צריכה להיות בשמירה על הערך של הכספים שלכם, מה שהופך הבדלים קלים בתשואה פחות קריטיים.

5. הגנת אינפלציה: פיקדונות בנקאיים מציעים אפשרות להצמיד את החסכונות שלכם לאינפלציה, מה שמבטיח שהכספים שלכם עומדים בקצב העלייה במחירים. עם זאת, הריבית ההתחלתית עשויה להיות נמוכה יחסית במקרים אלו.

מהן האפשרויות המומלצות לחיסכון בכסף? בואו נשקול עקרונות ותרחישים שונים שיעזרו לכם לקבוע את הבחירה הטובה ביותר עבורכם:

1. אם אתם נותנים עדיפות לנזילות גבוהה, אני מציע לשקול את קרן כספית, שיכולה לספק גמישות מצוינת. גם אם אינך זקוק לגישה מיידית לכספים שלך, השקעה בקרן כספית עשויה להציע תשואות גבוהות יותר לאורך זמן בהשוואה לפיקדון בנקאי, אלא אם הריבית של בנק ישראל יורדת.

2. לקבלת ההחזרים המאובטחים והמובטחים ביותר, פיקדון בנקאי הוא הדרך ללכת. בפיקדון בנקאי תדעו בדיוק כמה תקבלו בתום תקופת ההשקעה.

3. אם יש לכם מסגרת זמן קצרה מאוד, כמו כמה שבועות, PKM יכולה להיות אופציה מתאימה.

לסיכום

חיסכון סולידי שונה מהשקעה סולידת. בניגוד להשקעה, חיסכון הוא גישה אמינה ובטוחה שמטרתה להשיג יעדים ספציפיים בתוך מסגרת זמן קצרה יחסית. זה כרוך בסיכון מינימלי ומבטיח שהכסף שלכם נשמר עד שתהיה מוכן להשתמש בו.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה