לוגו מגזין הפיננסי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כמה כסף והון יש לוולדימיר פוטין – הנכסים הסודיים של פוטין וכוחו הפוליטי

תגיות
ולדימיר פוטין

כמה כסף יש לפוטין? בעוד אחיזתו החזקה של ולדימיר פוטין ברוסיה לוכדת את תשומת הלב העולמית, רבים מהרהרים במעמקי עושרו ובסודות שמאחורי הונו העצום. מדיווחים על שמועות בחו”ל ועד לקשרים מסתוריים עם אוליגרכים, תעוזתו הפיננסית של נשיא רוסיה היא תעלומה מרתקת, המזכירה את עושרו האגדי של המלך קרוסוס הקדום. האם אי פעם נחשוף את האמת מאחורי עושרו של פוטין? הצטרפו אלינו להתעמקות בעולם הכוח הפוליטי, הנכסים הסודיים והפעילויות הפיננסיות הנסתרות שמגדירים את אחת הדמויות המשפיעות בעולם.

עושרו של פוטין: האם הוא משתווה למלך קרויסוס?

עושרו לכאורה של ולדימיר פוטין הושווה לזה של המלך קרויסוס הקדום, המלך האחרון של לידיה ששמו הפך לשם נרדף לעושר עצום. אבל האם פוטין באמת עשיר כמו הדמות האגדית הזאת?

בעוד שגודלו המדויק של הונו של פוטין נותר חמקמק, מקורות שונים טוענים שהוא יכול להיות אחד האנשים העשירים בעולם. Bilzerian Report, פרסום הידוע בחקירותיו על עושרם של אנשים בעלי פרופיל גבוה, מעריך את השווי הנקי של פוטין בכ-210 מיליארד דולר. הנתון המדהים הזה יגמד את הונו של מייסד אמזון ג’ף בזוס, שמוערך ב-150 מיליארד דולר, ונחשב כיום לאדם השלישי העשיר בעולם.

הערכות אחרות לגבי עושרו של פוטין משתנות מאוד, מ-40 מיליארד דולר ל-70 מיליארד דולר. עם זאת, מספרים אלה מצביעים על כך שאם נכון, הונו אכן דומה לעושרם של דמויות אגדיות כמו קרוסוס. עם זאת, האטימות סביב הונו של פוטין ממשיכה לעורר תככים ולעורר ויכוחים סוערים בקרב מומחים והציבור כאחד.

קבלו סרטון שמדבר על העושר של המלך קרוסוס:

לפרוק את כוחו הפוליטי של פוטין

אין זה סוד שוולדימיר פוטין מחזיק בנוכחות שולטת בנוף הפוליטי של רוסיה. בכהונתו כראש ממשלת המדינה בשנים 1999-2000 ו-2008 עד 2012, וכנשיא בשנים 2000-2008 ו-2012 ועד היום, כהונתו של פוטין מעידה על השפעתו העצומה. כוחו הפוליטי מתחזק על ידי שליטתו ההדוקה בתקשורת הממלכתית, המאפשרת לו לשמור על תדמית חיובית ולזכות בתמיכה נרחבת מצד אזרחי רוסיה.

הקריירה הפוליטית שלו התאפיינה גם בביסוס כוח, השתקת האופוזיציה ויישום מדיניות להגברת השפעתה של רוסיה על הבמה העולמית. קשריו ההדוקים של פוטין עם שירותי הביטחון ועם פקידים בכירים מחזקים עוד יותר את מעמדו בצמרת השלטון. ככזה, אין זה מפתיע שלחישות על הונו העצום מהדהדות ללא הרף במסדרונות, מה שמעלה את השאלה כמה עושר צבר פוטין בתקופת שלטונו.

הנכסים הסודיים של פוטין: ידועים ולא ידועים

העולם המסתורי של נכסיו הסודיים של פוטין הוא נושא מרתק שכבש את דמיונם של רבים. בעוד שחלק מנכסיו, כגון מניות בחברות בבעלות המדינה ואחזקות נדל”ן, מדווחים על ידי הרשויות הרוסיות, נותרו ספקולציות רבות לא מאושרות לגבי היקף עושרו הנסתר.

חלק מהשמועות הללו רואות בפוטין את הבעלים של נכסים מפוארים, כמו מה שמכונה “יאכטות רוסיה” – יאכטה מפוארת בשווי 100 מיליון דולר שנקשרה אליו בעבר. יש גם טענות על מעורבותו בחברות מסתוריות הרשומות מחוץ לחוף, מה שעלול לנפח את עושרו במידה ניכרת.

אמנם קשה לאמת את הלגיטימיות של הנכסים הסודיים הללו, אך העובדה שהם הפכו לנושא לספקולציות נרחבות רק מוסיפה להילה של מסתורין סביב עושרו של פוטין. הסיפורים שלא סופרו על נכסיו הנסתרים מזינים עוד יותר את סקרנות העולם לגבי דמות חידתית זו וחותמו על רוסיה המודרנית.

קשרי האוליגרכים ששומרים על הונו של פוטין זורם וגדל

חברויות ובריתות עם אוליגרכים אמידים הוסיפו ללא ספק למשאבים הכספיים העצומים של פוטין. יחסים אלה משתרעים על פני תעשיות כמו אנרגיה, בנקאות ובנייה, ומספקים זרם רציף של עושר והשפעה לנשיא רוסיה.

קשר בולט אחד הוא ידידותו לכאורה של פוטין עם המיליארדר גנאדי טימצ’נקו, מייסד שותף של Gunvor, חברה גלובלית לסחר באנרגיה. על ידי טיפוח יחסים כאלה, פוטין הוא לעתים קרובות שמועות לקבל דיבידנדים ניכרים מן המיזמים המוצלחים של האוליגרך.

מעבר להטבות הכספיות, קשרים אלה מעניקים לפוטין מנוף חסר תקדים, ומאפשרים לו להכתיב החלטות ולשמור על שליטה על מגזרים חיוניים בכלכלה הרוסית. חיוני להכיר ברשת הסבוכה המקשרת את פוטין לאוליגרכים אלה, שכן הקשר ביניהם הוא עדות למערכת המורכבת המקיימת את כוחו ועושרו.

בעוד הדמויות העשירות והחזקות בעולם עדיין מסוקרנות מהתמרון הפיננסי של פוטין, קשרי האוליגרך בארסנל שלו ממשיכים לחזק את מעמדו בזירה העולמית.

פוטין באמצע נאום
(צילום: Pixabay)

חשבונות החוץ של פוטין: מה שאנחנו יודעים עד כה

למרות מעטה הסודיות סביב התנהלותו הפיננסית של פוטין, החקירות הצליחו לשפוך מעט אור על חשבונותיו הזרים לכאורה ועל פעילותו בחו”ל. ההדלפה הידועה לשמצה של מסמכי פנמה ב-2016 חשפה חברות offshore שונות הקשורות לכאורה למקורביו של פוטין, ורמזה על רשת עושר נסתרת אפשרית עבור המנהיג הרוסי.

בעולם הפוליטיקה, אין זה נדיר שמנהיגים שומרים על חשבונות מרוחקים דיסקרטיים לשליטה בנכסים נסתרים. עבור פוטין, לעומת זאת, ראיות קונקרטיות הקושרות אותו ישירות לחשבונות אלה נותרו חמקמקות. חוקרים בינלאומיים ממשיכים לחקור את ההאשמות הללו, במטרה לחבר יחד את מבוך הפעילות הפיננסית של פוטין.

מסקרנים ככל שיהיו התעלומות הפיננסיות הללו, הן רק היבט אחד בהבנת הרשת הסבוכה של פוטין של כוח פוליטי ועושר. גילוי מלוא היקף עושרו עשוי להתגלות כאתגר בלתי עביר, כאשר כל גילוי מוביל לשאלות נוספות.

תגיות

אהבתם את הכתבה? שתפו

כתבות אחרונות

בינה מלאכותית ו-AI

חדשות רכב

מודעה